Programul Filarmonicii "GEORGE ENESCU" - martie 2011

Programul Filarmonicii "GEORGE ENESCU" - martie 2011

Marţi 1, ora 19.00, Sala mare
Camerata Classica
Dirijor: Benoit Fromanger
Solişti: Corina Belcea – vioară, Cătălin Opriţoiu – flaut
Program: Bach, Martinu, Mozart

Marţi 1, ora 19.00, Sala mică
Stagiunea de marţi seară
Interpreţi :Mihai Marica – violoncel, Angela Marica – pian
Program: Brahms, Janacek, Stravinski

Miercuri 2, ora 19.00, Sala mare
Recital vocal
Interpretă: Liana Podlovsky – soprană, la pian: Valentina Popovciuc
Program: Chaminade, de Falla, Wagner, Ceaikovski, Rahmaninov

Miercuri 2, ora 19.00, Sala mică
"Strigăt de ferire: Glossa"
Concert de muzică românească organizat în colaborare cu UCMR şi UNMB
Program: Vieru, Voiculescu, Rădulescu, Rotaru, Dinescu

Joi 3/ Vineri 4, ora 19.00, Sala mare
Orchestra Simfonică a Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor : David Gimenez Carreras
Solist : Jerzy Sterczynsky
Program: Mozart - Uvertura la opera „Nunta lui Figaro", Chopin - Concertul pentru pian şi orchestră Nr. 2, De Falla - Tricornul

Sâmbătă 5, ora 19.00, Sala mică
Recital vocal
Artiste lirice ale Corului Filarmonicii "George Enescu"
Program: Mozart, Wolf, Schubert
La pian : Iosif Ion Prunner

Duminică 6, ora 19.00, Sala mare
Concert cameral în abonament
Recital de pian : Jerzy Sterczynsky
Program : Chopin, Reger

Marţi 8, ora 19.00, Sala mică
Stagiunea de marţi seară
Interpreţi : Maria Marica – vioară, Angela Marica – pian
Program : Corelli, Mozart, Kreisler, Poulenc, Kapustin, Paganini, Wieniawski, Bazzini

Miercuri 9, ora 18.30, Sala mare
Confluenţa artelor
Franz Liszt - 200 de ani de la naşterea compozitorului
Invitaţi : Adela Mărculescu, Eusebiu Ştefănescu, Nicolae Licareţ, Viniciu Moroianu ş.a.
Un spectacol de Cristina Vasiliu

Miercuri 9, ora 19.00, Sala mică
Lute Duo
Interpreţi : Anna Kowalska, Anton Birula
Program : Kapsberger, Piccinini, de Murcia, Sanz, de Visee, Corbetta, Forqueray
Concert organizat în colaborare cu Institutul Polonez

Joi 10/ Vineri 11, ora 19.00, Sala mare
Orchestra Simfonică şi Corul Filarmonicii „George Enescu”, 60 de ani de la înfiinţarea Corului
Dirijor : Florentin Mihăescu
Solişti : Irina Iordăchescu, Sidonia Nica, Ruben Mureşan, Marius Manyov
Program: Dvorak - Stabat Mater
Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner

Sâmbătă 12, ora 19.00, Sala mare
Concert cameral - TRIO PRO ARTE
Interpreţi : Anda Petrovici – vioară, Marin Cazacu – violoncel, Nicolae Licareţ – pian
Program : Haydn, Mozart, Beethoven

Duminică 13, ora 11.00, Sala mică
Recital de pian
Interpreţi : Diana Constantinescu, Maria-Diana Petrache, Iulian Ochescu
Program : Bach, Chopin, Liszt, Brahms, Debussy, Rahmaninov, Enescu
Recital organizat în colaborare cu Fundaţia „Remember Enescu"

Duminică 13, ora 19.00, Sala mare
Concet simfonic - Orchestra UNMB
Dirijor : Horia Alexandrescu
Program: Bach, Haydn, Beethoven

Marţi 15, ora 19.00, Sala mică
Stagiunea de marţi seara
Interpretă: Mădălina Paşol – pian
Program: Schumann, Chopin, Rahmaninov

Miercuri 16, ora 19.00, Sala mare
Ciclul "Mari Solişti"
Interpreţi: Gauthier Capucon – violoncel, Frank Barley – pian
Concert organizat în colaborare cu Institutul Francez

Miercuri 16, ora 19.00, Sala mică
Recital vocal
Interprete: Cleopatra David – soprană, Alexandra Andrei – mezzosoprană
La pian: Iosif Ion Prunner
Program:Liszt, Mahler, Brahms, Wolf

Joi 17/ Vineri 18, ora 19.00, Sala mare
Orchestra Simfonică şi Corul Filarmonicii „George Enescu” - 60 de ani de la înfiinţarea Corului
Dirijor : Horia Andreescu
Solist: Liviu Prunariu
Program: Foca Rodi – Sound of Ending Century, Bruch - Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră, Ceaikovski – Simfonia nr. 4
Dirijorul Corului: Iosif Ion Prunner

Duminică 20, ora 11.00, Sala mare
Concert educativ: Clasic e fantastic - Orchestra Simfonică a Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor : Ilarion Ionescu-Galaţi
Tema : „Muzica şi dansul" I

Duminică 20, ora 19.00, Sala mare
Recital cameral
Interpreţi: Alina Petrescu – vioară, Andrei Banciu - pian
Program: Penderecki, Franck, Enescu, Ravel

Duminică 20, ora 19.00, Sala mică
Recital vocal
Interpreţi: Elena Stancu – soprană, Nicolae Simonov – tenor
La pian: Inna Oncescu
Program: Bach, Handel, Haydn

Marţi 22, ora 19.00, Sala mare
Recital vocal
Interpret: Iosif Ion Prunner
Program: Mozart, Beethoven, Brahms

Marţi 22, ora 19.00, Sala mică
Stagiunea de marţi seară
Interpretă: Simina Croitoru - vioară
La pian: Clementina Ciucu
Program: Paganini, Kreisler, Sarasate, Waxman

Joi 24/ Vineri 25, ora 19.00, Sala mare
Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii "George Enescu" - 60 de ani de la înfiinţarea Corului
Dirijor : Camil Marinescu
Solistă : Carolin Masur
Program: Mahler – Simfonia nr. 3 (anul Mahler)
Dirijorul Corului: Iosif Ion Prunner

Sâmbătă 26, ora 19.00, Sala mare
Concert comemorativ "Ştefan Gheorghiu"
Solişti: Silvia Marcovici, Mihaela Martin, Mariana Sârbu, Marin Cazacu, Valentin Gheorghiu, Trio Pro Arte
Program: Beethoven, Haydn, Schubert, Enescu

Duminică 27, ora 11.00, Sala mare
Concert cameral - Orchestra Philarmonia
Dirijor: Nicolae Iliescu
Solişti: Alina Ciolacu, Mihai Cojocaru
Program: Vivaldi, Dvorak

Duminică 27, ora 19.00, Sala mare
Studioul de muzică veche
Interpreţi: Georgeta Stoleriu – soprană, Robert Dumitrescu – viola de gamba, Anca Iarosevici – viola da gamba, Verona Maier – clavecin
Program : Hasse, Sartorius, Liana Alexandra

Marţi 29, ora 19.00, Sala mare
Recital de pian
Interpret: Sandu Sandrin
Program: Beethoven, Schumann, Debussy

Marţi 29, ora 19.00, Sala mică
Stagiunea de marţi seară
Interpret: Ioana Delioran – pian
Program: Beethoven, Schumann, Debussy

Joi 31, ora 19.00, Sala mare
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: Alain Paris
Solistă : Mihaela Martin
Program: Guillaumme Connesson - Aleph (p.a.), Lalo – Simfonia spaniolă
Florent Schmidt – Tragedia Salomeei

CORONAPRESS