Concerte de muzică sacră în Biserici Evanghelice din Ţara Bârsei

Concerte de muzică sacră în Biserici Evanghelice din Ţara Bârsei

Bisericile Evanghelice din Bartolomeu, Ghimbav, Hărman, Râşnov şi Prejmer organizează cea de-a II-a ediţie a festivalului Musica Barcensis, ce se va desfăşura în perioada 1 iulie – 28 august 2011.
După modelul festivalurilor regionale ce se bucură de succes în Europa occidentală, seria de concerte Musica Barcensis doreşte să propună şi în Ţara Bârsei o astfel de manifestare. Ediţia a II-a a acestui festival are în vedere marcarea anului jubiliar 2011, când se împlinesc 800 de ani de la atestarea documentară (1211) a Ţării Bârsei. Concertele se vor desfăşura în cele cinci Biserici Evanghelice mai sus amintite, în fiecare sfârşit de săptămână, şi vor prezenta programe ce vor include muzică de orgă, vocal-instrumentală şi camerală.

În lunile iulie şi august, muzicieni braşoveni, precum şi invitaţi din ţară şi străinătate, vor susţine un număr total de 21 de concerte la care sunt aşteptaţi atât braşovenii cât şi turiştii ce se vor găsi în această perioadă în Ţara Bârsei.

PROGRAMUL LUNII IULIE

Biserica Evanghelică Bartolomeu (Str. Lungă nr.253, Braşov):
03 iulie, ora 18:00 - Corul ASTRA (Braşov), dirijor: Ioan Oarcea
10 iulie, ora 18:00 - Quartetto Brassovia
17 iulie, ora 18:00 - Orgă şi vioară, Paul şi Elena Cristian (Braşov)
24 iulie, ora 18:00 - Concert de orgă, Paul Cristian
31 iulie, ora 18:00 - Orgă / clavecin, Cipriana Smărăndescu (Italia)

Biserica Evanghelică Hărman (Str. Pieţii nr.2):
01 iulie, ora 18:00 - Orgă şi vioară, Domnica şi Dan Pepelea (Braşov)
15 iulie, ora 18:00 - Orgă şi vioară, Horia şi Elena Cristian (Braşov)
29 iulie, ora 18:00 - Orgă / clavecin, Cipriana Smărăndescu (Italia)

Biserica Evanghelică Râşnov (Str. Republicii nr.1):
02 iulie, ora 17:00 - Corul ASTRA (Braşov), dirijor: Ioan Oarcea
16 iulie, ora 17:00 - Corul “Jubilate” (Cluj), dirijor: Mihaela Cesa-Goje
30 iulie, ora 17:00 - Orgă / clavecin, Cipriana Smărăndescu (Italia)


PROGRAMUL LUNII AUGUST

Biserica Evanghelică Ghimbav (Str. Morii nr.70):
12 august, ora 18:00 – Orgă, viola da gamba şi sopran, Ilse Maria Reich (Germania), Anca Iarosevici (Bucureşti) şi Georgeta Stoleriu (Bucureşti)
26 august, ora 18:00 – Trio baroc „Fonte di Gioia” (Cluj)

Biserica Fortificată Prejmer (Strada Mare nr.2):
7 august, ora 17:00 – Quartetto Brassovia
14 august, ora 17:00 – Jugendbachchor (Braşov), dirijor: Steffen Schlandt
21 august, ora 17: 00 – Acordeon şi clavecin, Tomaz Marcic (Slovenia) şi Steffen Schlandt
28 august, ora 17:00 – Trio baroc „Fonte di Gioia” (Cluj)

Biserica Evanghelică Râşnov (Str. Republicii nr.1):
6 august, ora 17:00 – Vibrafon şi ansamblu de coarde, Alexandru Anastasiu şi ansamblul Musica Viva (Bucureşti)
13 august, ora 17:00 – Orgă, viola da gamba şi sopran, Ilse Maria Reich (Germania), Anca Iarosevici (Bucureşti) şi Georgeta Stoleriu (Bucureşti)
20 august, ora 17:00 – Acordeon şi clavecin, Tomaz Marcic (Slovenia) şi Steffen Schlandt
27 august, ora 18:00 – Trio baroc „Fonte di Gioia” (Cluj)

CORONAPRESS