Festivalul de Teatru pentru Tineri, la Reduta

Festivalul de Teatru pentru Tineri, la Reduta

Centrul Cultural German şi Alianţa Franceză Braşov vă invită la cea de-a X-a ediţie a Festivalului de Teatru pentru Tineri "EuroArt”, care va avea loc între 3 şi 5 noiembrie la Centrul Cultural Reduta, str. Appolonia Hirscher nr. 8.

Program:


Joi, 3 noiembrie


20.00 DESCHIDEREA FESTIVALULUI

SPECTACOL INVITAT:



„Edith” , după „Edith Piaf” de Simone Berteaut

Compania Gestual Art Bucuresti

spectacol aflat în repertoriul Teatrului Metropolis Bucureşti

Regia şi scenariul: Mălina Andrei

Cu: Claudia Negroiu, Dana Porlogea, Răzvan Dragu



Vineri, 4 noiembrie


13. 30 THE DEEDS (Şcoala Centrală, Bucureşti)

Pygmalion de G. B. Shaw (limba engleză)


14. 25 CATHARSIS (C.N. Gh. Şincai Bucureşti)

Feudalul de Carlo Goldoni


15.25 ŞAPTE (Palatul Copiilor Cluj Napoca)

Jocul de cărţi de Cezara Mureşan


16.00 ASSENTIMENT (Liceul “Octavian Goga”, Huedin)

Maricica et Patrick de Alexandru Jurcan (limba franceză şi română)


17.00 ASYLUM (Liceul Teoretic “Aprily Lajos” Braşov )

Romeo and Juliet, the other way round (limba engleză)


17. 40 GRIMASZ (Liceul Teoretic „Aprily Lajos“ Braşov )

Nuntă însângerată de Frederico Garcia Lorca (limba maghiară)



20.00 SPECTACOL INVITAT


„Prah“ de Spiró György


Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely“ Timişoara

Regia: László Sándor

Cu: Szász Enikő şi Dukász Péter


Spectacol în limba maghiară, tradus la căşti în limba română




Sâmbătă 6 noiembrie


13. 30 ANTRACT (Braşov)

Canicula (adaptare după Materi Vişniec)


14. 00 WANNABEES (Liceul “Ioan Slavici”, Panciu)

Medeea de Euripide


15.00 THE NAMELESS (Liceul de Artă Baia Mare)- inlocuit cu THE DEED

Shakespeare and me de Rani Drew (limba engleză)


15. 55 DOR FĂRĂ SAŢIU (Liceul Teoretic “D. Bolintineanu” Bucureşti)


Lucruri mărunte de A.P. Cehov


16.55 ALEXANDRU GIUGARU Jr. (C.N. “Cuza Vodă” Huşi)

Gaiţele de Al. Kiriţescu


17.55 ATELIERUL DE TEATRU (C.N. “Mihai Eminescu” Botoşani)

Reţeta dragostei, de Sabin Bălan

M.T.