Olimpia Brașov a obținut o victorie importantă : 70-62 cu CSM Satu Mare

Olimpia Brașov continuă șirul evoluțiilor bune din acest campionat, după ce a mai ,,răpus”o echipă importantă, CSM Satu Mare, nimeni alta decat vicelidera clasamentului Ligii Naționale. Meciul a inceput clar in favoarea echipei brașovene, care a luat rapid avantaj, in timp de oaspetele au ,,reușit”să macheze primele două puncte abia la jumătatea primului sfert! Dealtfel, in tot primul sfert, oaspetele au marcat doar 6 puncte…A fost parte de joc care a pus temelia unei victorii a echipei Olimpia, pe care puțini o așteptau…Chiar dacă următoarele două sferturi au adus un plus echipei din Satu Mare, Olimpia Brașov are marele merit că nu s-a lăsat copleșită, a luptat cu determinare, cu ambiție și a reușit tactic să domine disputa. Ultimul sfert a fost foarte disputat, Olimpia a făcut mare risipă de energie și s-a impus, obținand o victorie mare, extrem de importantă pentru viitoarea calificare in playoff! Scor final 70-62 (20-6, 17-18, 11-18, 22-20). Pentru Olimpia Brașov au inscris : Handford 21, Pesovic 20, Irimia 17, Higgins 8, Al Ash Hab 2, Kazlauskaite 2.

Dan Calancea, antrenor principal Olimpia Brașov : ,,O victorie extraordinară, in care puțini credeau. Asta, ținind cont de diferența de valoare intre cele două echipe, ca individualități și bugete. Cam două jucătoare de la Satu Mare caștigă cam cat caștigă toate jucătoarele noastre. Fetele noastre s-au mobilizat exemplar, au făcut, tactic, un meci foarte bun, atat in faza ofensivă, cat și in defensivă. Au invins o echipă care se anunță ca o pretendentă la caștigarea titlului național, ceea ce mă determină să le felicit. Mai avem patru meciuri din sezonul regulat, la Sf. Gheorghe și la Timișoara și două partide acasă, cu Alexandria, restanță și cu U Cluj”.