Votați Premiile Anului în Cultură la Brașov 2017

Votați Premiile Anului în Cultură la Brașov 2017

Consorțiul Cultural Corona a finalizat lista nominalizărilor care privesc viața culturală a Brașovului în 2017. În finală se întrec, pe categorii, organizații, proiecte și evenimente.
Câștigătorii vor fi desemnați pe baza opțiunilor publicului, cu o pondere de 50%, și ale unui juriu format din personalități ale artei contemporane și ale managementului cultural din afara Brașovului (50%).
Publicul poate vota prin acest link: https://goo.gl/forms/ kfIIt6xLB25rjknC2

Premiile se vor decerna în 26 februarie, în cadrul unei gale care va avea loc la Centrul Multicultural al Universității Transilvania.

Nominalizări finale

Cartea anului
● „Orbi”, Petronela Rotar, Editura Herg Benet
● „Portul de sărbătoare al Junilor din Șcheii Brașovului. Portul Roșiorilor și al Albiorilor”, Alexandru Stănescu, Uniunea Junilor din Șcheii Brașovului și Brașovul Vechi
● „Brașov 15 Noiembrie 1987 – doi ani prea devreme”, Mihai Grăjdeanu, Muzeul Județean de Istorie Brașov
● „Bacalaureat”, Ovidiu Eftimie, Editura Nemira
● „Moarte în ținutul secuilor”, Caius Dobrescu, Editura Crime Scene Press

Afișul cultural al anului
● „Friendly Fire - Make Data Love, not Data War”, Centrul Cultural German și Laborazon, autor Claudiu Oană
● „Celest - expoziție de instalații interactive”, Laborazon, autor Ana Goga
● Bienala Europeană de Poezie (ediția a III-a) - „Datoria nesupunerii”, Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov, autor Mugur Mihai
● Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „Arlechino - Caravana Poveștilor” (ed. a III-a), Teatrul pentru copii Arlechino, autor Kovacs Tünde
● Maratonul de poezie (ediția a XVII-a), Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov, autor George Roșu
● Dracula Film Festival (ediția a V-a), Asociația Culturală Fanzin, autor Angelo Waclaw

Proiectul muzical al anului
● Chamber Jazz la Universitatea Transilvania, Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
● Rockstadt Extreme Fest 2017, Rockstadt
● Recitalul de la ora 5, Muzeul Casa Mureșenilor Brașov
● Stagiunea de concerte a Universității Transilvania, Centrul Muzical al Universității Transilvania din Brașov
● Brașov Jazz & Blues Festival, Asociația Culturală Fanzin

Expoziția anului
● „Mirabila ființă”, Lucian Christian Hamsea, Centrul Multicultural al Universității Transilvania și Tiny Griffon Gallery, Nürnberg, curator Cristina Simion
● „Expoziția retrospectivă Valeriu Maximilian 1895-1945”, Muzeul de Artă Brașov, curator Andreea Pocol
● „Celest - expoziție de instalații interactive”, Laborazon și Muzeul Casa Mureșenilor, curator Alina Floroi
● „Brașov 1987”, Muzeul Județean de Istorie Brașov, curator Nicolae Pepene
● „The Sense of Meaning is an Orienting Reflex”, Ștefan Ungureanu, Centrul Multicultural al Universității Transilvania, curator Ioana Marinescu
● „Orașul Stalin”, Muzeul Județean de Istorie Brașov, curator Nicolae Pepene
● „Memoria fibrelor textile”, Muzeul de Etnografie Brașov, curator Ligia Fulga

Proiectul cultural al anului
● „iZiLIT - Întâlnire Zilnică cu LITeratura”, Biblioteca Județeană George Barițiu Brașov
● „Noaptea Albă a Galeriilor Brașov”, Asociația Artburg
● „Dactăr Nicu"s Skyzoid Poets”, Tipografia, coordonator Robert Gabriel Elekes
● „I was citizen of Stalin Town”, Muzeul Județean de Istorie Brașov
● „Brașov 15 noiembrie 1987”, Muzeul Județean de Istorie Brașov
● „CinEd - Program de educație cinematografică pentru tineri”, Asociația Culturală KunSTadt
● „Incipit”, Asociația Forums și Asociația Culturală Artessentia
● „Realitatea virtuală – soluție inovatoare de protejare și promovare a patrimoniului”, Muzeul Casa Mureșenilor Brașov

Concertul anului
● „Sounding Tears”, Mat Maneri, Evan Parker și Lucian Ban, Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
● „Fits cântă Piaf”, Alexandra Fits, Mariano Castro și Kamerata Kronstadt
● „Requiem”, Opera Brașov și Corul Radio București
● „Game, set & music”, Festivalul „Vibrate”
● „Maria Tănase + Ion Barbu = Love”, Corina Sucarov and Valeriu Borcoș, Asociația Culturală KunSTadt
● „Concert de orgă”, Ursula Philippi, Centrul Muzical al Universității Transilvania din Brașov

Spectacolul teatral al anului
● „Biofilm”, Robert G. Elekes, Petra A. Binder, Radu Mureșan și George Pandrea
● „Eminescu N-a Existat”, Petra Binder, Anamaria Guguian, Michael Acker
● „Poveste de iarnă”, Teatrul Sică Alexandrescu, regia Alina Hiristea
● „Fluturii sunt liberi”, Teatrul Sică Alexandrescu, regia Ion Mircioagă

Festivalul anului
● Perform(d)ance - zilele dansului contemporan la Brașov, Centrul Cultural German Brașov
● Etnovember, Universitatea Transilvania din Brașov
● Amural Festival Vizual, Asociația Amural
● Festivalul de Reconstituire Istorică Brașov, Muzeul Județean de Istorie Brașov
● Festivalul „Vibrate”, Asociația Culturală „Paul Constantinescu - 2009”
● Dracula Film Festival, Asociația Culturală Fanzin
● Festivalul „Gloria Domini - Brașovul Pascal”, Agenția Metropolitana Brașov
● Bienala Europeană de Poezie - „Datoria nesupunerii”, Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov

Organizația culturală a anului
● Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
● Asociația Fanzin
● Asociația Amural
● Muzeul Județean de Istorie Brașov
● Uniunea Junilor din Șcheii Brașovului și Brașovul Vechi
● Asociația Artessentia
● Centrul Cultural German


Debut
● Perform(d)ance - zilele dansului contemporan la Brașov, Centrul Cultural German
● Asociația ACTcept
● Alt Square
● Galeria Art Point
● Muzeul din Casa Junilor, Uniunea Junilor din Șcheii Brașovului și Brașovul Vechi
● Centrul Multicultural și Educațional Săcele

D.G.
Foto: Casa Mureșenilor