Baschet : Olimpia CSU Braşov conduce cu 2-1 în sfertul de finală, cu Phoenix Constanţa, din Campionatul Naţional

Baschet : Olimpia CSU Braşov conduce cu 2-1 în  sfertul de finală, cu Phoenix Constanţa, din Campionatul Naţional

După 1-1 la finalul celor două meciuri disputate la Braşov, în sferturile de finală ale Ligii Naţionale de baschet feminin, Olimpia CSU Braşov şi Phoenix Constanţa s-au întâlnit la Constanţa, în cel de-al treilea meci al seriei. Primul sfert a aparţinut gazdelor, după care Olimpia CSU Braşov a jucat din ce în ce mai bine, a luat meciul pe cont propriu şi a obţinut o victorie preţioasă : 65-56 (13-21, 23-7, 11-14, 18-14). În acest fel, echipa Braşovului a preluat conducerea în acest sfert de finală şi mai are nevoie de încă o victorie, pentru a accede în semifinalele Campionatului Naţional.
În meciul de la Constanţa, au marcat pentru Olimpia CSU Braşov : Bartee 18, Podar 15, Pesovic 15, Filip 13, Prlja 4.
Al patrulea meci al seriei se va disputa marţi, tot la Constanţa. Echipa care va ajunge prima la 3 victorii, va obţine calificarea în semifinale.