România învinge Malta şi egalează la puncte Suedia, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020

În preliminariile EURO 2020 la fotbal, echipa României a evoluat în deplasare cu Malta şi a reuşit o victorie clară, 4-0, care vine după egalul din Norvegia (2-2) şi îi aduce pe tricolori la egalitate de puncte cu Suedia, în Grupa F. Tricolorii au făcut diferenţa contra Maltei în prima repriză (era 3-0 la pauză), succesul (4-0) fiind vital pentru poziţiile fruntaşe din Grupa F de calificare la Euro 2020. Puşcaş (dublă), Chipciu (eliminat în minutul 81) şi Dennis Man au punctat pentru România, însă nu e cazul să ne îmbătăm totuşi cu apă rece. Este o victorie importantă în ecuaţia calificării, dar venită în faţa unui adversar modest, care are şanse minime să încurce pe cineva în această grupă în afara Insulelor Feroe. Rămân însă eliminarea lui Chipciu, dar şi accidentarea serioasă a lui Nedelcearu.
Pe 5 septembrie, echipa lui Cosmin Contra se va duela pe teren propriu cu Spania.

Selecţionerul Cosmin Contra s-a declarat mulţumit de jocul "tricolorilor" în meciul câştigat în Malta, scor 4-0, însă spune că e foarte supărat pe Alexandru Chipciu pentru cartonaşul roşu pe care l-a luat în ultimele 10 minute de joc. Fotbalistul va lipsi în meciul cu Spania.
"Aveam nevoie de minimum 4 puncte din această dublă. Această victorie ne dă şansa să depinde de noi în continuare. În a doua repriză n-am mai avut inspiraţia din prima repriză. Deocamdată suntem în grafic, nu stăm la mâna nimănui. Sunt supărat pe această eliminare a lui Alex Chipciu. Din punctul meu de vedere, am găsit un jucător bun în el, ca fundaş dreapta. Am fost inspirat cu el acolo. E un fundaş lateral care face atât faza de apărare, cât şi cea de atac. Avem şi alţi jucători la naţională care-l vor înlocui", a declarat Contra.
Malta: Bonello - Z. Muscat, Agius, Borg, Zerafa - R. Muscat Fenech ( Grech "59), Mbong, Corbolan ( Montebello "84) - Effiong, Gambin ( Mifsud "21). Selecţioner: Raymond Farrugia

România: Tătăruşanu - Chipciu, Cristea, Nedelcearu (Săpunaru "35), Bancu - Hagi, Băluţă, Marin, Maxim ( Rotariu "75) - Puşcaş, Keşeru ( Man "65). Selecţioner: Cosmin Contra

Clasament : 1. Spania 13 p, 2. Suedia 7, 3 România 7, 4. Norvegia 5, 5. Malta 3, 6. Insulele Feroe 0.

Următoarele partide în grupa F:
• 5 septembrie 2019: Feroe - Suedia, Norvegia - Malta, România - Spania (ora 21:45)
• 8 septembrie 2019: Spania - Feroe (ora 16:00), România - Malta (ora 19:00), Suedia - Norvegia (ora 21:45)
• 12 octombrie 2019: Feroe - România (ora 19:00), Malta - Suedia, Norvegia - Spania (ora 21:45)
• 15 octombrie 2019: Feroe - Malta, România - Norvegia, Suedia - Spania (ora 21:45)
• 15 noiembrie 2019: Norvegia - Feroe, România - Suedia, Spania - Malta (ora 21:45)
• 18 noiembrie 2019: Malta - Norvegia, Spania - România, Suedia - Feroe (ora 21:45)