A fost stabilit programul Festivalulului Internaţional de Dramaturgie Contemporană, Braşov

A fost stabilit programul Festivalulului Internaţional de Dramaturgie Contemporană, Braşov

În perioada 17 - 23 noiembrie, Teatrul Sică Alexandrescu din Braşov găzduieşte o manifestare culturală tradiţională Festivalulul Internaţional de Dramaturgie Contemporană. Luni a fost dat publicităţii programul manifestării.

17 NOIEMBRIE 2019
Ora 18: Moment de tango argentinian, cu Doina Enache (Tango Braşov by Studio Tango Nada Mas) şi Lucian Stan
Ora 19:00 - Portugalia - de Zoltan Egressy
Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Alina Herescu
Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare

18 NOIEMBRIE 2019
Ora 17:00 - ,,Cvadratura cercului", de Ana-Maria Bamberger, Regia artistică: Maria Agnesa Puşcaşu
Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 19:00 - La grande magia
Regia artistică: Elie Malka
Teatrul Bulandra - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare

19 NOIEMBRIE 2019

Ora 17:00 - ,,Frumoasa adormită şi trezită", de Alexandra Ares, Regia artistică: Diana Mihailopol
Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 18 - Lansare carte ,,Istoria filmului românesc", Călin Căliman, prezintă doamna Dana Duma
Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 19:00 - Orchestra Titanic
Regia artistică: Felix Alexa
Teatrul Naţional ,,I. L. Caragiale" - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare

20 NOIEMBRIE 2019
Ora 17:00 - ,,Hronicul şi cântecul Marii Uniri", după ,,Hronicul şi cântecul vârstelor", de Lucian Blaga, Scenariu de Rodica Mandache, Regia artistică: Gavriil Pinte
Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 19:00 - Zbor deasupra unui cuib de cuci
Versiune scenică: Victor Ioan Frunză
Teatrul ,,Metropolis" - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare

21 NOIEMBRIE 2019
Ora 16:30 - Spectacolul ,,Bărbat", cu Mihai Bica - texte din volumele ,,Jurnal de cuplu", de Laurenţiu-Ciprian Tudor şi ,,gEneida", de Adian Lesenciuc
Foaierul Teatrului "Sică Alexandrescu" Braşov
Ora 18:00 - ,,George Topârceanu-Amintiri din Marele Război", Scenariu radiofonic de Ema Stere, Regia artistică: Attila Vizauer
Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 19:00 - Dosarele Siberiei
Spectacol de Petru Hadârcă
Teatrul Naţional ,,Mihai Eminescu", Chişinău - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare

22 NOIEMBRIE 2019
Ora 16:30 - Spectacol-lectură, piesa ,,Oameni de unică folosinţă", de Cornel Udrea, Regia Cristian Ioan
Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 18:00 - ,,Ileana-Principesă de România, Călătorie pentru Maica Alexandra", Scenariu de Edith Negulici şi Liana Ceterchi, Regia artistică: Liana Ceterchi
Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 19:00 - Occident Express
Regia artistică: Zakarias Zalan
Teatrul Szigligeti, Oradea- Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare

23 NOIEMBRIE 2019

Ora 18:00 - ,,Lumina rugului aprins", Scenariu radiofonic de Ion-Costin Manoliu, Regia artistică: Dan Puric
Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
Ora 19:00 - Scripcarul pe acoperiş
Regia artistică: Andrei Munteanu
Teatrul Evreiesc de Stat - Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare
Ora 22 - Decernarea premiilor
Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare
D.R.