România învinge Ungaria şi este în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia!

România s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin, după ce a învins Ungaria, cu 28-27, în ultima partidă din cadrul grupei preliminare C, a turneului final. Tricolorele au făcut o primă repriză slabă, la capătul căreia au fost conduse cu şase goluri, după care, în repriza a doua, au recuperat terenul pierdut. Echipa a reuşit uşor-uşor să reducă din handicap, în partea secundă, astfel că în minutul 48 a ajuns la un gol în spatele adversarei:19-20. Din acel moment a urmat un război al nervilor tari, câştigat în ultimele secvenţe de România. Finalul meciului a fost entuziasmant, Cristina Neagu a transformat o aruncare de la 7 metri, obţinută cu 5 secunde înainte de final şi echipa noastră merge mai departe la mondialul din Japonia. Nimeni nu mai aştepta ceva din partea echipei noastre reprezentative, care părea căzută fizic şi psihic, după ce a pierdut la scor cu Spania, a fost ţinută în şah de Kazakhstan şi a fost învinsă de Muntenegru, după ce a condus cu patru goluri, în ultimul sfert de oră…Alături de echipa României, în faza următoare a întrecerii supreme ale handbalului feminin mondial, s-au calificat, din grupa C, Muntenegru şi Spania. Prima reprezentativă va înfrunta Rusia, Suedia şi Japonia, în grupele principale.