Anglia – Italia, meciul pentru ,,aur”, la Campionatul European

Anglia s-a calificat în finala Campionatului European 2020, după ce a învins Danemarca în prelungiri, cu scorul de 2-1.Danezii au deschis scorul în minutul 30, prin reușita lui Damsgaard, și tot ei au dus meciul în prelungiri, după autogolul lui Kjaer, din minutul 39. Suspansul s-a preungit până în minutul 104, când englezii au obținut un penalty, Schmeichel a apărat execuția lui Kane, dar mingea i-a revenit atacantului și acesta a marcat din a doua încercare, calificând-o astfel pe Anglia în finală. Arbitrajul a suscitat însă multe comentarii, inclusiv la faza cu lovitura de pedeapsă acordată Angliei, prin care aceasta a încheiat conturile în semifinală. Înaintea partidei, căpitanul Angliei, Harry Kane, i-a oferit omologului său danez, Simon Kjaer, un tricou al naţionalei engleze cu numele lui Christian Eriksen, care a suferit un stop cardiac la primul meci jucat de Danemarca la această ediţie a Euro 2020, cu Finlanda. Eriksen şi personalul medical care i-a salvat viaţa au fost invitaţi de UEFA la finala de duminică, informează. De asemenea, o pânză imensă reprezentând tricoul lui Eriksen a fost desfăşurată pe teren, înaintea startului. Englezii vor juca pentru marele trofeu contra Italiei, echipă care a remizat cu Spania, scor 1-1, și i-a învins pe iberici la penalty-uri în semifinale. Partida dintre Anglia și Italia se va disputa duminică, 11 iulie, de la ora 22:00. D.R.