Ceea ce se prefigura, s-a întâmplat : Gabriela Ruse a câștigat primul titlu WTA din carieră!

A fost o săptămână istorică pentru tenismena noastră Gabriela Ruse, care a doborât record după record la turneul de la Hamburg…După parcursul excelent până în semifinale, Ruse a căpătat curaj și anunța parcă marea performanță. Așa a și fost…Duminică, în finala turneului din Germania, Gabriela Ruse (România, 198 WTA) a învins-o pe Andrea Petkovic (Germania, 130 WTA), scor 7-6(6), 6-4. Gabriela a jucat foarte curajos în fața unei veterane a circuitului, în condițiile în care a disputat prima finală a carierei, impunându-se dramatic în primul set. Petkovic a început în forță actul secund și a condus cu 3-0, dar Ruse a revenit formidabil și a încheiat conturile după două ore și 11 minute de joc! Românca în vârstă de 23 de ani a triumfat pentru prima oară în circuitul de tenis feminin. Ruse a jucat ca la carte, adjudecându-și un premiu în valoare de 23.548 de euro. Totodată, Ruse a făcut un salt spectaculos de 66 de locuri în ierarhia mondială, până pe locul 132 WTA D.R.